NAZIV: Služba za očne bolesti
NAČELNIK SLUŽBE: dr Aleksandra Tasić
GODINA OSNIVANJA: 1965.
Očno odelenje Bolnice u Ćupriji otvorio je dr Milivoje Jakovljević 1965., na polovini trećeg sprata novosagrađenog Hirurškog paviljona. Raspolagalo je sa 24 bolesničke postelje. Predhodno, od 1963. do 1965. godine, radila je samo Očna ambulanta u zgradi Centra za rehabilitaciju. U novu, sadašnju, zgradu sa 40 bolesničkih postelja, svečano useljenje je obavljeno 14. oktobra 1972. Na tom mestu je , od 1924. do 1941., bilo igralište Sportskog kluba ‘Gradjanski’.
Danas Služba za očne bolesti ima:
- Odelenje sa najsavremenije opremljenom operacionom salom
- Ambulantno – poliklinički deo Kabinet za ortoptiku i pleoptiku
- Kabinet za ultrazvučnu dijagnostiku – Ultrazvuk A i B scan
Broj pruženih usluga u 2008.godini
- Broj bolesnika leženih na odelenju u 2008. je 796
- Ukupan broj izvršenih operacija u 2008. je 1003
- Broj specijalističkih pregleda u 2008. je 16.234
- Broj specijalističkih pregleda u Kabinetu za ortoptiku u 2008. je 1641
- Broj dijagnostičko-terapeutskih usluga defektologa u 2008. je 876
Dijagnostika i leÄenje:
Služba za očne bolesti naše Bolnice je kompletno opremljena da pruži pacijentima praktično sve standardne oftalmološke preglede kod sledećih stanja oka: katarakta, glaukom, senilna degeneracija makule, sve manifestacije i komplikacije na oku kod dijabetesne bolesti, dalekovidost – hipermetropija, kratkovidost – miopija, astigmatizam, presbiopija, strabizam i ambliopija, ablacija retine, tumori i dr.
Služba je opremljena i modernim ultrazvučnim aparatom (A i B scan), na kome rade tri edukovana oftalnologa, i pruža praktično kompletnu ultrazvučnu dijagnostiku.
U Kabinetu za ortoptiku i pleoptiku radi se rano otkrivanje slabovidosti i razrokosti kod dece i kompletan terapijski tretman istih.
U ovom kabinetu radi jedan edukovani oftalmolog, defektolog i jedna edukovana medicinska sestra.
Struktura bolesnika na odelenju: Odelenje ima 10 postelja, 90% čine bolesnici kod kojih se rade mikrohirurške i hirurške intervencije na oku a 10% su bolesnici na konzervativnoj terapiji i ispitivanju.
Najčešće mikrohirurške intervencije su operacije su katarakte sa ugradnjom intraokularnih sočiva i to najsavremenijom ultrazvučnom metodom (fakoemulzifikacija) sa implantacijom soft (mekih) intraokularnih sočiva. Ova metoda se radi na aparatu Millenium – Baush&Lomb 2007.
Na odelenju se radi i ECCE (ektrakapsularna ekstrakcija katarakte) sa ugradnjom hard (tvrdih) intraokularnih sočiva. Ova metoda se na odelenju radi od 2001.
Komentari su zatvoreni.