Dečije odeljenje kao organizaciona jedinica bolnice počinje da funkcioniše početkom 1952. godine. Svoje prostorije dobija izgradnjom nove zgrade i svečano se useljava l. maja 1955. god. Od tada do danas služba radi u istim prostorijama. Kapacitet bolničkih postelja 1954.g bio je 60, 1966.g. 80, 1981.g. 56, a od 1988.g. 24.
Lekari i specijalisti pedijatrije koji su radili na ovom odeljenju od osnivanja su: Dr Emil Durić, Dr Ratko Mihajlović, Dr Jovanka Tesanović, Dr Vera Kaljević, Prim Dr Rajko Nenadić, Dr Serafima Urošević, Dr Ljubiša Sljivić, Dr Milosav Pavlović, Dr Predrag Dimitrijević, Dr Danica Milenković, Dr Jelena Todorović, Dr Anka Sibinović, Dr Dusan Veljković, Prof. Dr Vojislav Dučić, Dr Ljubica Paunović.
Sadašnji kadar lekara na odeljenju čini 6 pedijatara: Šef odeljenja Dr Snežana Ilijev, Dr Ljiljana Marković-Sadzaković, Dr Snežana Radisavljević Dr Marina Mikić, Dr Andelka Radović, Dr Zorica Kaluderović dečji neurolog Mr. sci med Dr Valentina Jakovljević
Broj medicinskih sestara: 13, od toga 3 VMS i 10 SSS. Jedna učiteljica, jedna vaspitačica i ostalih pet nemedicinskih službenica.
Delatnost na našem odeljenju se odvija kroz rad stacionarnog odeljenja i specijalistiÄkih konsultativnih ambulanti.
Osim standardnih pedijatrijskih usluga pružaju se usluge iz:
1) Nefrologije: Dijagnostika i lečenje bolesti bubrega i urinarnih puteva, uključujući pored laboratorijskih ispitivanja ultrazvučnu dijagnostiku, urografska ispitivanja (IVP, MUCG) kao i metode radioizotopske dijagnostike (DTPA, DMSA). Leče se i prate i deca od glomerulskih bolesti. Pacijenti iz Pomoravlja koji boluju od hronicne bubrezne insuficijencije na nasem odeljenju redovno primaju eritropoetin. Takode se vrsi ispitivanje dece sa hipertenzijom.
2) Kardiologije: Dijagnostika i lecenje dece sa urodenim srcanim manama, oboljenjima miokarda, poremecajima ritma. Pored EKG-a, merenja TA i UZ srca, radi se 24h monitoring TA i EKG-a.
Od funkcionalnih testova radi se test opterecenja.
3) Pulmologije: Lečenje akutnih respiratornih infekcija gornjih i donjih disajnih puteva, kao i hronicnih zaraznih i nezaraznih oboljenja pluca. Pored standardnih laboratorijskih analiza i Rentgen dijagnostike , radi se i alergo prick test na inhalatorne i nutritivne alergene kao i odredivanje plucnih funkcija . U perspektivi je predvideno odredivanje hlora u znoju.
4) Endokrinologije: Dijagnostikovanje i lecenje dece sa:
– poremecajima rasta i polnog razvoja.
– poremecajima funkcije hipofize
– oboljenjima stitaste zlezde
– oboljenjima nadbubrežne zlezde
– oboljenjima paratiroidnih žlezda
– poremecajima prometa šecera u organizmu (diabetes mellitus tip I, diabetes mellitus tip II, MODY
diabetes, hipoglikemije)
– hipertenzijom
– gojaznošću
5) Iz oblasti gastroenterohepatologije dijagnostikuju se i leče deca sa urodenim i stečenim (zapaljenjskim i nezapaljenjskim ) bolestima jednjaka, zeluca, creva, pankreasa i jetre.
Osim detaljne laboratorijske dijagnostike, mikrobioloskih ispitivanja, virusoloskih i seroloških testova (TORCH, test na H. pylori,Tu markeri), rendgen dijagnostike, radi se i UZ abdomena i gornja endoskopija (esofagogastroduodenoskopija).
6) Iz oblasti neuroloske problematike ranog razvojnog perioda i adolescencije dijagnostikuju se i lece pacijenti sa:
-usporenim psihomotornim razvojem
-dečija cerebralna oduzetost
-paroxsizmalnim poremecajima (glavobolje i epilepsije)
-bolesti perifernih nerava
-bolesti neuromisicne spojnice
-problem nevoljnih pokreta i poremecaja ponasanja
Dijagnostičke procedure podrazumevaju detaljno biohemijsko ispitivanje, virusolosko i serolosko ispitivanje, RTG dijagnostiku, elektrofiziolosko (EEG ispitivanje)standardno i posle deprivacije spavanja kao i u spontanom snu, neuroradiolosko ispitivanje (CT –pregledi).
Posebna paznja se poklanja savetodavnom radu sa roditeljima cija su deca iz kategorije pacijenata sa posebnim potrebama i epilepsijom.
Komentari su zatvoreni.